Šv. apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčia prie dominikonų vienuolyno

Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčia Vilniuje
Lukiškių Dievo Motinos atvaizdas dominikonų bažnyčioje stebuklais garsėjo nuo XVII a. pabaigos. Šią ikoną iš „Maskvos karų“ atsivežė LDK artilerijos generolas, Lazdijų seniūnas Motiejus Korvinas Gosievskis. Jo sūnus atvaizdą atidavė Seinų dominikonams, o šie dovanojo Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo dominikonų vienuolynui. Netrukus pradėti liudyti per Lukiškių Dievo Motinos atvaizdą patirti stebuklai, 1737 m. aprašyti stebuklų knygoje „Mistinis fontanas“.

Bažnyčia patenka į Marijos gerbimo vietų, Dominikonų kelio Vilniuje ir Jokūbo kelio maršrutus.

Medinė Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia ir dominikonų vienuolynas Lukiškių priemiestyje buvo pastatyti 1642 m. Vienuolių pareiga buvo nemokamai laidoti vargšus ir teikti jiems bažnytines paslaugas. Iki tol čia būta miesto kapinių, kuriose buvo laidojami beturčiai. Per karus su Maskvos kariuomene medinė bažnyčia sudegė, o XVIII a. buvo atstatyta mūrinė, kuri ne daug pakitusi išliko iki šių laikų. Sovietmečiu bažnyčioje buvo įrengtas vaisių ir daržovių, vėliau Operos ir baleto teatro sandėlis. Buvusiame vienuolyne iki 2004 m. veikė ligoninė.

Lukiškių Dievo Motinos atvaizdas dominikonų bažnyčioje stebuklais garsėjo nuo XVII a. pabaigos. Šią ikoną iš karų su Rusija parvežė LDK artilerijos generolas Motiejus Korvinas Gosievskis. Atsidūrusi pas Lukiškių dominikonus ikona pradėjo garsėti malonėmis. Stebuklai aprašyti 1737 m. išleistoje knygoje „Mistinis fontanas“.

Sovietmečiu manyta, kad stebuklingoji ikona yra pradingusi, tačiau paaiškėjo, kad ji saugoma kitoje upės pusėje esančioje Šv. Rapolo bažnyčioje. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, ikona sugrąžinta į Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčią, o pati bažnyčia sugrąžinta dominikonams. Čia įsteigtas Baltarusijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos dominikonų generalinio vikariato centras. 2015 m. pirmą kartą suskambėjo atkurtasis bažnyčios karilionas – unikalus 61 varpo instrumentas. Šis karilionas yra didžiausias Baltijos šalyse.

Bažnyčia atidaryta
I–VI: 10.00–19.00
VII: 8.00–19.00
Šv. Mišios (lietuvių k.)
I–VI: 12.00, 18.00
VII: 9.00, 11.00, 18.00
Šv. Mišios (lenkų k.)
VII: 16.00
Karilionų skambėjimą galima išgirsti kasdien. 15 min trukmės koncertai prasideda 13:00 ir 19:15.
Daugiau informacijos: vilniauskarilionas.lt
+370 5 212 46 11
rastine.dominikonai@gmail.com